Czym są konstrukcje żelbetowe?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się konstrukcje żelbetowe. Żelbet to kompozyt strukturalny, który składa się z betonu wzmocnionego zbrojeniem.

Zalety konstrukcji żelbetowych

Zbrojenie może być wyprodukowane z wkładki stalowej, kabli, lin i prętów. Na placu budowy może być też formowany w postaci części monolitycznych. Zbrojenie jest bardzo ważne, ponieważ zwiększa nośność konstrukcji betonowych. W tym artykule wyjaśnimy, jakie zalety mają konstrukcje żelbetowe oraz jak je stosować. Na uwagę zasługuje fakt, że zwyczajny żelbet zbrojony przy pomocy prętów. Żelbet jest umieszczany w specjalnym szalunku, a potem zalewany betonem. Z tkanej lub zgrzewanej siatki wytwarza się siatkobeton. Warto dodać, że siatka powinna mieć oczka w kształcie kwadratu, którego wymiary wynoszą 6-10 milimetrów. Z drutów, z których powstaje zbrojenie tworzony jest drutobeton. Kablobeton to inny rodzaj żelbetu, który jest betonem sprężonym. Przed zalaniem powinno się go rozciągnąć. Kluczowe są przede wszystkim wstępne naprężenia ściskające beton.

Czym jest żelbet?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że żelbet jest odporny na rozciąganie. Dostępny jest również strunobeton, który składa się z drutów lub wiązek złożonych z kilku strun. Są one odpowiedzialne za stabilizację naciągu. Możliwość przygotowania konstrukcji budowlanych o dowolnym kształcie to najważniejsza zaleta żelbetu. Jest również odporny na zmienne obciążenia oraz ogniotrwały. Stal jest odpowiedzialna za siły rozciągania, natomiast beton odpowiada za przenoszenie sił ściskania. Pręty oraz liny wykorzystywane są w celu zbrojenia betonu.

Zastosowanie żelbetu

Na uwagę zasługuje również żebrowanie powierzchni zbrojących części, żeby zwiększyć przyczepność betonu do stali. Żelbet posiada także wady, czyli małą wytrzymałość na rozciąganie oraz słabą izolację akustyczną. Ma też dużą masę, dlatego transport konstrukcji żelbetowych nie należy do najłatwiejszych. Najważniejsze zalety żelbetu to taniość, trwałość, a także bezpieczeństwa. Umożliwia wznoszenie nie tylko budynków mieszkalnych, ale również rolniczych oraz przemysłowych. Zastosowanie żelbetonu warto poznać przed skorzystaniem z usług budowlanych. Można go wykorzystać do budowy ścian, stropów oraz fundamentów. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że konstrukcje żelbetowe używane są także do tworzenia pomników oraz postumentów. Żelbet wykorzystywany jest też przy budowie zbiorników wodnych oraz murów oporowych. Warto dodać, że jest on odporny na mróz.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe.

Rekomendowane artykuły

https://notodo.pl/kuchnia-styl-loft ttany-crepesandgalettes.com zobacz wiecje