MARZYSZ O IDEALNIE GŁADKIEJ SKÓRZE, ALE PRZESZKODĄ SĄ ROZSTĘPY? SPRAWDŹ, CZYM SĄ TAKIE ZMIANY I NA CZYM POLEGA USUWANIE ROZSTĘPÓW LASEREM!

Rozstępy, chociaż szacunkowo występują nawet u 90% społeczeństwa – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn – zwykle nie są akceptowane, ponieważ odbiegają od marzenia o idealnie gładkiej skórze. Duży wpływ na takie defekty mają geny i wahania hormonów, dlatego trudno ich uniknąć. Często kłopotliwe okazuje się także usuwanie rozstępów. Istnieją jednak metody z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej, które pozwalają się pozbyć rozstępów lub przynajmniej znacznie zredukować ich widoczność. 

Czym są rozstępy i dlaczego występują u osób w każdym wieku i o różnej wadze ciała? 

Rozstępy są rodzajem blizn. Zmiany w postaci pionowych lub poziomych linii o różnej grubości powstają wówczas, gdy struktura skóry ulega uszkodzeniu, a organizm w celu zasklepienia powstających ,,ranek” wytwarza niedostatecznie funkcjonalne tkanki. Istnieje powszechne przekonanie, że rozstępy są następstwem rozciągnięcia skóry, które następuje głównie pod wpływem szybkiego wzrostu masy ciała. Faktycznie, nadwaga i otyłość sprzyjają uszkodzeniom skóry i powstawaniu tego typu nierówności, ale nie są to jedyne przyczyny.

Kolagen i elastyna to składniki, które odpowiadają m.in. za elastyczność, gęstość i napięcie skóry. Są to białka wytwarzane przez komórki skóry – fibroblasty. Jeśli z różnych przyczyn fibroblasty są osłabione, mogą produkować włókna kolagenu i elastynę o obniżonej wartości pod względem pełnionych przez nie funkcji. Wyjaśniając, kolagen i elastyna mogą ulegać rozciągnięciu pod wpływem np. wahań wagi, ale mogą też od początku być niedostatecznie sprężyste i tym samym podatne na uszkodzenia.  

Jako czynniki szczególnie predysponujące do powstawania rozstępów wymienia się m.in.:

  • Geny – jeśli problem ten dotyczy osób w rodzinie, ryzyko zwiększa się wielokrotnie.
  • Hormony płciowe – negatywnie na fibroblasty działają głównie estrogeny, których wahania są charakterystyczne dla okresu dojrzewania i menopauzy. Z tego powodu problem ten dotyczy osób w każdym wieku, także dzieci. Hormony szaleją również u kobiet spodziewających się dziecka, dlatego często pomimo stosowania specjalnych kremów i balsamów rozstępy w ciąży często pojawiają się na piersiach, biodrach, pośladkach czy brzuchu.
  • Kortyzol (hormon stresu) – jego poziom wzrasta u osób żyjących w stresie. Istnieją też preparaty zawierające jego syntetyczne pochodne, które mogą przyczyniać się do powstawania rozstępów.   
  • Niezdrowa, uboga dieta – niedobory witamin i minerałów ważnych dla skóry powodują osłabienie funkcjonalności fibroblastów. Drastyczne diety odchudzające zwiększają więc ryzyko rozstępów. 

Na czym polega laserowe usuwanie rozstępów? 

Ponieważ rozstępy dotyczą głębszych warstw skóry właściwej, do ich redukcji wykorzystuje się metody, które są w stanie tam dotrzeć. W Klinice Miracki w Warszawie usuwanie rozstępów przeprowadza się m.in. laserem. Zabiegi takie polegają na penetracji zmienionych tkanek wiązką światła, która powoduje kontrolowane mikrouszkodzenia. Rozbite w ten sposób komórki, z których zbudowane są rozstępy, zostają kolejno usunięte na drodze procesów metabolicznych i zastąpione nowo powstałymi elementami. 

Decydując się na usuwanie rozstępów najlepsze efekty zwykle uzyskuje się poddając się terapii łączonej. Zabiegi laserem można łączyć np. z mezoterapią igłową lub karboksyterapią. Metody te inicjują stan zapalny, który przyspiesza przebudowę uszkodzonej tkanki, a także poprawiają odżywienie i dotlenienie obszaru zabiegowego. 

W zależności od indywidualnych potrzeb niekiedy przeprowadza się także zabiegi z wykorzystaniem różnych laserów – tych, które docierają do skóry właściwej z pominięciem naskórka, a także tych, które inicjują przebudowę powierzchni skóry. Wybór odpowiedniej metody zależy m.in. od stopnia zaawansowania problemu. Najłatwiej usuwa się rozstępy świeże, czyli takie, w których wciąż toczy się stan zapalny. Zmiany utrwalone zwykle wymagają większego zaangażowania. 

Jeśli marzysz o idealnie gładkiej skórze i chcesz pozbyć się rozstępów z pomocą medycyny estetycznej, zapytaj w Klinice Miracki w Warszawie, Łodzi, Krakowie lub Katowicach, jaka metoda będzie odpowiednia w Twoim przypadku.   

Rekomendowane artykuły

https://beesafe.pl/porady/jazda-bez-przegladu-technicznego-samochodu/ Metalowy stojak na ręczniki w stylu loft https://greenrepublic.pl/parasol-ogrzewacz-gazowy-polaczenie-funkcji-i-estetyki/