Nie trudno jest stworzyć aplikację, jeżeli zna się odpowiedni język programisty. Sztuką jest stworzyć taką aplikację, która w przyszłości będzie się rozwijać, dopasowując się jeszcze lepiej do potrzeb użytkowników. Aby się to mogło udać, potrzebne będzie m.in. skalowanie aplikacji.
Ruch na aplikacjach
Po pojawieniu się danej aplikacji, np. gry, czy też oprogramowania, które mierzy ilość kroków, spalone kcal, itd., ruch na niej początkowo będzie niewielki. Z czasem użytkowników będzie przybywać, co może też wpłynąć negatywnie na samo działanie aplikacji. Dlaczego? Ponieważ zbyt duża ilość użytkowników może powodować spowolnienie tempa, przez co całość może np. się zawieszać. Co będzie działo się w dalszej konsekwencji? Użytkownicy zniesmaczeni tym faktem, przestaną z niej użytkować. Dlaczego będą pojawiały się takie problemy? Ponieważ twórca aplikacji nie uwzględnił skalowania aplikacji lub też pomyślał o niej, ale dopiero na etapie końcowym, kiedy oprogramowanie znajdowało się w użytku. Podstawowy błąd, którego należy unikać. How to scale an application?
Skalowanie aplikacji internetowej
Scaling web application nie jest łatwym zadaniem, dlatego też warto takie działania zlecić specjalistom, którzy znają się na takim temacie. Można ich znaleźć m.in. w firmie 10Clouds, która zajmuje się świadczeniem tego typu usług. Bazując na usługach takich firm, można być pewnym tego, że wszystko zostanie przeprowadzone w sposób prawidłowy, dopasowując usługi do indywidualnych potrzeb firmy.
Zalety płynące ze skalowania aplikacji
Skoro już wszyscy wiedzą, how to scale a application, to czas przyjrzeć się zaletom, jakie dają działania tego typu. Po pierwsze i najważniejsze – płynność działania. Niezależnie od tego, czy użytkowników jest pięciu, czy nawet sto razy więcej. Z daną aplikacją nic się nie dzieje, zapewniając najwyższy komfort użytkowania na każdym etapie.
Po drugie – pozytywne doświadczenie. Jeżeli coś działa bez zarzutu, użytkownicy będą zadowoleni, chętnie dzieląc się swoimi pozytywnymi doświadczeniami z innymi osobami, zainteresowanymi użytkowaniem.
Aby jednak tak się mogło stać, potrzebne są odpowiednie narzędzia, w tym chociażby konfiguracja cache.
Testowanie aplikacji
Nie można jednak zapomnieć o tym, że potrzebne jest także bieżące testowanie, jak również monitorowanie działania aplikacji. Skalowanie jest ważne, ale należy je połączyć z testowaniem i monitorowaniem, dzięki czemu na bieżąco będzie można wyłapywać wszelkiego rodzaju błędu. Tylko dzięki temu uda się zadbać o komfort użytkowników.