Ubezpieczenie pojazdu – czego wymaga od nas prawo?

Posiadacze samochodów czy motocykli muszą być świadomi, jak restrykcyjne jest polskie prawo w związku z ubezpieczeniami, szczególnie tymi obowiązkowymi. W Polsce posiadacze pojazdów mechanicznych zobligowani są do wykupienia polisy OC, czyli polisy odpowiedzialności cywilnej. Polisa taka ważna jest przez rok. 

Czym jest polisa OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to obowiązkowa polisa, którą wykupimy w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Niezwykle istotne jest, aby nasza polisa zachowywała ciągłość – w przeciwnym razie, w razie kontroli drogowej, możemy mieć poważne problemy! Polica OC pozwala na pokrycie kosztów napraw szkód wyrządzonych przez nas na drodze, np. w wyniku kolizji drogowej czy w przypadku potrącenia pieszego. OC powinno znajdować się przy karcie pojazdu, aby zawsze było pod ręką w razie kontroli drogowej – mówią specjaliści z firmy ubezpieczeniowej beesafe.pl. Brak ubezpieczenia OC to nie tylko problem w razie kontroli – jeśli dojdzie do kolizji wszelkie szkody będziemy musieli zapłacić… z własnej kieszeni. 

Gdzie kupić ubezpieczenie OC? Jaka jest jego wysokość?

Wysokość ubezpieczenia OC nie jest stała i może wynikać z wielu zmiennych, wśród których warto wymienić chociażby nasz wiek, wiek i markę naszego pojazdu, jak również ilość lat bezkolizyjnej jazdy w naszym wykonaniu. Wraz z wiekiem oraz bezwypadkową jazdą zwiększają się zniżki, które wykorzystywane są podczas kupowania OC – mogą one znacząco zaważyć na cenie polisy. O wszelkich możliwościach zmniejszenia ceny polisy dowiemy się od naszego agenta ubezpieczeniowego. Polisę OC znajdziemy w biurach ubezpieczeniowych, jednak warto iść o krok dalej i oszczędzić zarówno nasze pieniądze, jak i nasz czas – dzięki możliwości kupna polisy przez Internet! Polisa OC może być uzupełniona o dodatkowe rodzaje ubezpieczeń, takie jak assistance czy autocasco. 

Rekomendowane artykuły