Samochód z Włoch – jak zarejestrować je w Polsce?

Samochód z Włoch cieszą się olbrzymim zainteresowaniem polskich kierowców – są one zadbane, w świetnym stanie technicznym. Nierzadko też udaje się znaleźć motoryzacyjne perełki. Jak sprowadzić samochód z Włoch? Jakie koszty wiążą się z rejestracją? 

Samochód z Włoch – gdzie go znaleźć?

Istnieją dwie możliwości zakupu samochodu z Włoch. Możemy go szukać na własną rękę lub też powierzyć kupno konkretnego modelu zaufanemu komisowi. Obie opcje mają swoje zalety. Szukając samochodu samodzielnie, możemy nie tylko osobiście określić jego stan, ale też targować cenę. W przypadku powierzenia kupna komisowi zaoszczędzamy mnóstwo czasu – komis nie tylko zajmie się poszukiwaniem i kupnem samochodu, ale też jego sprowadzeniem do Polski i rejestracją. Usługa ta oczywiście kosztuje, co niewątpliwie wpłynie na finalny koszt samochodu. Decydując się na samodzielne sprowadzenie samochodu, możemy zrobić to są pomocą lawety – wtedy konieczne będzie wyłącznie wyrejestrowanie wozu. Jeśli samochód z Włoch ma przyjechać na własnych kołach, niezbędne okaże się ubezpieczenie i tymczasowe tablice rejestracyjne, które zdobyć można w miejscowym urzędzie komunikacji. 

Jakie dokumenty przygotować, by zarejestrować samochód z Włoch?

Aby zarejestrować samochód z Włoch, konieczne okażą się przetłumaczone dokumenty kupna- sprzedaży, potwierdzenie opłacenia akcyzy, ale też dokumenty potwierdzające, że samochód przeszedł przegląd techniczny. Dodatkowo konieczne jest potwierdzenie o wniesieniu opłat rejestracyjnych. Wiele osób pyta o akcyzę – ile wynosi? Okazuje się, że stawka akcyzy na samochody zależna jest od pojemności silnika. Samochody do 2000 cm3obowiązuje akcyza 3,1% wartości samochodu. Powyżej 2000cm3 jest to już 18,6%. Same koszty rejestracji w polskim urzędzie to ok. 260 zł. 

Rekomendowane artykuły