Opony sezonowe to bardzo silnie stojący segment rynku oponiarskiego. Kierowcy od wielu lat zaopatrują się głównie w opony tego typu. Jednak w odpowiedzi pojawiły się opony całoroczne stanowiące alternatywę dla tego konwencjonalnego rozwiązania. To rozwiązanie dla kierowców, którzy od poruszania się samochodem oczekują przede wszystkim funkcjonalności. Opony całoroczne świetnie zdają egzamin na krótkich dystansach i radzą sobie w każdych warunkach pogodowych. Jednocześnie niwelują problem jakim jest cykliczna zmiana opon. Szeroką gamę produktów, w tym opony całoroczne, można znaleźć w sklepie internetowym oponyprzez.net.
Jak rozpoznać opony całoroczne?
Opony całoroczne przede wszystkim mają oznaczenia bliźniacze do opon zimowych. Z tego względu na ich bocznej stronie znajdziemy takie wytłoczenia jak 3PMSF (Three Peak Mountain Snowflake) oraz M+S (Mud and Snow). Te dwa skróty informują o tym, że opony są przeznaczone do użytku w warunkach zimowych.
Opony całoroczne przez różnych producentów są nazywane w różny sposób. Przez to oznaczenia, które determinują ich specyfikację również mogą być inne. Najpopularniejsze oznaczenia to oznaczenie All Weather, All Seasons lub 4Seasons, które wskazuje przystosowanie do każdych warunków pogodowych.
Opony całoroczne czy opony zimowe?
Opony całoroczne produkowane są ze średniej twardości mieszanki gumy. Posiadają również zmniejszoną ilość lameli, aby łatwo łapać przyczepność w warunkach letnich jak i zimowych. Jednak niezwykle ważną kwestią jest, że modele sezonowe charakteryzują się maksymalnym przystosowaniem konstrukcji bieżnika do konkretnej pory roku, co zapewnia najwyższe osiągi dla typowych w danym okresie warunków pogodowych.
Z tego względu właśnie odpowiedź na pytanie, które rozwiązanie jest lepsze, opony całoroczne czy zimowe, leży po stronie kierowcy. Oba typy opon wykonują swoją prace jak należy, jednak ich specyfika niekoniecznie musi odpowiadać każdemu.
Jaki jest koszt utrzymania opon wielosezonowych?
Ważnym aspektem dla każdego użytkownika samochodu przy zakupie opon jest kwestia ekonomiczności produktu. Na eksploatacje i czas zużycia mają wpływ przede wszystkim takie czynniki jak sposób prowadzenia pojazdu oraz roczny przebieg.
Nieduży przebieg rzędu 10 tys. kilometrów sprawi, że komplet opon całorocznych będziesz musiał wymieniać raz na pięć lat. W związku z tym w Twojej kieszeni pozostanie kilkaset złotych zaoszczędzonych na sezonowych wymianach opon. Mówi się, że opona całoroczna przy przebiegu bliskim 20 tys. km rocznie wystarczy na około 3 lata użytkowania.
W efekcie roczny koszt użytkowania ogumienia całorocznego wynosi niecałe 500 zł miesięcznie w ciągu trzech lat. Oczywiście na koszt eksploatacji gumy wpływa koszt kompletu opon wielosezonowych.