Nauka jazdy na rowerze

Jazda na rowerze niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych, pozwala na rozwój wielu grup mięśniowych, wspaniale wpływa na doskonalenie zmysłu równowagi, a także jest okazją do aktywnego spędzania wolnego czasu. Po czym można rozpoznać, że dziecko jest gotowe do nauki jazdy na rowerze i od czego najlepiej będzie zacząć? Podpowiadamy!

Korzyści płynące z jazdy rowerowej

Poza ogólnymi i znanymi zaletami jazdy na dwóch kółkach, obejmującymi poprawę kondycji, wydolności i ogólnej sprawności fizycznej, mali rowerzyści korzystają z tej formy aktywności na wielu innych polach. Należy pamiętać, że dzieci uczą się wcielania w życie różnych strategii zachowań poprzez obserwację swoich opiekunów. Ta sama zależność dotyczy form spędzania wolnego czasu. Jeżeli więc rodzicom zależy aby dziecko umiało owocnie spędzać czas należy zapoznawać go z różnymi formami aktywności. Jednym z najlepszych możliwych prezentów na przyszłość będzie zarażenie malucha miłością do jazdy rowerowej. Dodatkowo, warto wiedzieć, że naprzemienne pedałowanie stymuluje powstawanie nowych połączeń w mózgu dziecka oraz integrację obu półkul mózgu.

Pierwszy etap, rowerek biegowy – sklep rowerowy Kraków

Rowerek biegowy to rodzaj roweru przeznaczonego dla dzieci w wieku od, około, dwóch do czterech lat. Idealnie nadaje się on na początek nauki jazdy. Różne modele rowerków biegowych można łatwo znaleźć w profesjonalnych sklepach rowerowych, na przykład, w sklepie rowerowym w Krakowie. Rowerek tego typu nie posiada pedałów, a mały rowerzysta, siedzący na siodełku rowerka biegowego, bez trudu dosięga stopami ziemi. Dzięki temu może przemieszczać się siedząc na rowerku i odpychając się naprzemiennie to jedną, to drugą nogą. Jest to idealne rozwiązanie, które umożliwia dziecku zapoznanie się z mechanizmem przenoszenia środka ciężkości i usprawnienie procesów motorycznych, niezbędnych do swobodnego jeżdżenia na rowerze.

Z kółkami bocznymi czy bez – sklep rowerowy Kraków

Dziecko, które wyrosło z rowerka biegowego, z reguły, nie powinno mieć trudności z opanowaniem jazdy na rowerze o dwóch kołach. Różnica pomiędzy rowerkiem biegowym, a „dorosłym” będzie polegała na zmianie odpychania się na pedałowanie. Podczas treningów na rowerku biegowym maluch opanowuje umiejętność utrzymania równowagi w sposób dynamiczny, na przemieszczającym się pojeździe. Pewne siebie dziecko można zatem próbować przesadzać na normalny rower bez przejściowego etapu czterokołowca. Dobrze jest pamiętać, że schemat motoryczny wykorzystywany do jazdy na rowerze o bocznych kołach będzie nieznacznie różnił się od tego koniecznego do jazdy na rowerze o dwóch kołach.

Więcej informacji znajdziesz na stronie sklep rowerowy Kraków.

Rekomendowane artykuły