Alimenty na małżonka – kiedy możesz się o nie ubiegać?

Według udostępnionych danych, w Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo. Rozstanie z wieloletnim partnerem jest ogromną rewolucją w życiu. Ułożenie sobie życia na nowo nie jest łatwe, często wiąże się z dużym stresem i poczuciem niepewności. Każdy rozwodnik musi zorganizować na nowo swoją codzienność. Dla wielu osób, zwłaszcza kobiet, ogromnym problemem są finanse. Okazuje się, że jest na to sposób – alimenty na małżonka. Komu przysługuje świadczenie? Sprawdź!

Alimenty na małżonka – najważniejsze informacje

Alimenty na małżonka mają zapewnić godne życie osobie, która po rozwodzie znajdzie się w niedostatku. O alimenty można ubiegać się w trakcie postępowania rozwodowego lub już po zamknięciu procesu. Aby otrzymać alimenty, należy spełnić określone wymagania. Przede wszystkim, osoba starająca się o wsparcie finansowe musi udowodnić, że jej sytuacja majątkowa/zarobkowa jest niepewna, a rozwód znacząco pogorszył komfort życia. Aby zwiększyć swoje szansę na pomyślne rozpatrzenie wniosku, warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika specjalizującego się w prawie rodzinnym.

Alimenty w trakcie trwania małżeństwa

Zgodnie z przepisami, na barkach każdego małżonka spoczywa obowiązek zaspokajania potrzeb  założonej rodziny. Obowiązek ten może polegać nie tylko na dokładaniu się do domowego budżetu, ale również pracy we wspólnym gospodarstwie domowym i wychowywaniu dzieci. Jeśli mąż lub żona zaniedbuje potrzeby rodziny, współmałżonek może wystąpić do sądu z żądaniem alimentacyjnym. Jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, pensja albo inne należności przysługujące obciążonej stronie będą w całości lub częściowo wypłacane drugiemu małżonkowi.

Rekomendowane artykuły

icalcom.pl epismo.org https://www.stalowka.net/wiadomosci.php?dx=28588